pon. Paź 14th, 2019

zoiomoda.pl

Moda i znacznie więcej

Czym jest zrównoważona moda i co za sobą niesie?

2 min read
eko styl

Zrównoważona moda inaczej nazywana sustainable fashion, to ekologiczne podejście do zagadnienia mody. Mianowicie polega na ekologicznym pozyskiwaniu surowców, produkcji po projektowanie odzieży. Pozwala ono w pełni zmaksymalizować korzyści płynące dla przemysłu modowego jak również społeczeństwa. Śmiało więc można to nazywać eko-modą.

Ubrania wykonywane z materiałów, które ulegają biodegradacji stanowią podstawę eko-mody. Ogromną uwagę zwraca się na to, jak są traktowane osoby wytwarzające taką odzież. Chodzi przede wszystkim o płace oraz jakość miejsca pracy. Zrównoważony sposób rozwoju, lecz podstawowym stanowiskiem jest produkcja bądź kupno odzieży – która nie zostawi na ziemi po sobie żadnego śladu.

Omijaj fast fashion

Ciekawą propozycją dogłębnego zapoznania się z tematem jest, sprawdzenie dokumentu dostępnego na Netflix “The True Cost”. Ponieważ zostają tam ujawnione prawa panujące w branży tz. “szybkiej mody”. Co to jest fast fashion? Dobrym przykładem może okazać się dla nast TK Maxx, choć bez wątpienia wiele z nas zna inne sklepy detaliczne. Gdzie co tydzień można zauważyć dostawy nowych ubrań. Jednak wspomniany powyżej film, przedstawia w jakich warunkach i gdzie powstają ubrania dostępne właśnie w takich sklepach.  

Dodatkowo zwraca uwagę na fakt ile kilogramów ubrań rocznie, przeciętny Amerykanin wyrzuca – a jest to przerażająca ilość 40 kg. Wiele kobiet na zakupach, myśli o krótkoterminowym wykorzystaniu wybranych przez nich ubrań. Lecz nie zwracają uwagi na to jaki wpływ mają one na środowisko kiedy przysłowiowo znudzą się im i wylądują w koszu.

Zakupy z głową

WIele kobiet sięga po ciuchy z supermarketów bądź innych tanich butików. Po czym zakłada je na siebie tylko raz, a następnie lądują na dnie szafy. Trzeba zaznaczyć iż mod etyczna jest znacznie droższa od fast fashion.

Dzisiaj jednak wystarczy zadbać o konserwację posiadanych ubrań, zamiast biec do sklepu po kolejne nowe rzeczy. Dlatego warto przyjrzeć się propozycjom etycznie pozyskiwanych ubrań czy akcesoriów, pozwoli to również odświeżyć każdą garderobę.

zmysł zakupowy

Modowy ekologiczny zmysł

Pamiętajmy jednak o tym, iż większość nieekologicznych ubrań posiadanych przez nas w szafie i nie należy po jednym założeniu się ich pozbywać. Jeżeli już chcesz się ich pozbyć nie wyrzucaj ich do kosza lecz oddaj do organizacji charytatywnych, które znajdą dla nich nowego właściciela.
Podczas zakupów kieruje się, aby ubrania zostały wykonane solidnie i wytrzymały lata. Wystarczy skupić się na podejmowaniu decyzji, wspierających środowisko. Gdyż wpłynie to dość pozytywnie nie tylko na środowisko lecz także na wszystkich ludzi. Być może już niedługo eko-moda podbije przemysł odzieżowy, zastępując drogie marki.

A jak wy podchodzicie do tematu eko-mody? Czy jest to coś po co by przyszło wam chętnie sięgnąć? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej.

3 thoughts on “Czym jest zrównoważona moda i co za sobą niesie?

  1. I właśnie dlatego to, co się da staram się kupować w secondhandach. A nieraz znajduję sto razy lepsze rzeczy, niż w sieciówkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.